SWI10-12-E-P7R
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
SWI10-12-E-P7R PDF
Type Description
Series:SWI10-E (10W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:Europe
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):10 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:CEE 7/16
Size / Dimension:2.72" L x 1.13" W x 3.06" H (69.0mm x 28.8mm x 77.7mm)