SWI10B-12-NW-P6
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC-DC, 12 VDC, 0.83 A, SW, WALL-
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
SWI10B-12-NW-P6 PDF
Type Description
Series:SWI10B-N (12W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):12 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.48" L x 0.89" W x 1.61" H (63.1mm x 22.5mm x 41.0mm)