DT080AF-5-3
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 72W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
DT080AF-5-3 PDF
Type Description
Series:DT080AF (80W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):6A
Power (Watts):72 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Cord Length:-
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:5.71" L x 2.83" W x 1.65" H (145.0mm x 72.0mm x 42.0mm)