AMA12UU1-120100Y
Description
12 WATTS AC/DC US WALL ADPTER VI
DataSheet
AMA12UU1-120100Y PDF
Type Description
Series:AMA12-Y
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):12 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:USB Micro
Cord Length:60.2" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.76" L x 1.22" W x 2.65" H (70.0mm x 31.0mm x 67.3mm)