PSA120U-560L6
Manufacturer
PHIHONG USA
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 120W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
PSA120U-560L6 PDF
Type Description
Series:PSA120U-L6 (120W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:56V
Current - Output (Max):2.14A
Power (Watts):120 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:5.98" L x 2.87" W x 1.46" H (152.0mm x 73.0mm x 37.0mm)