DP10054P3L
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 54V 100W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
DP10054P3L PDF
Type Description
Series:DP100 (100W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:54V
Current - Output (Max):1.85A
Power (Watts):100 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:-5°C ~ 45°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D.
Cord Length:35.4" (0.9m)
Input Connector:IEC 320-C6
Size / Dimension:6.14" L x 2.56" W x 1.46" H (156.0mm x 65.0mm x 37.2mm)