AMA40DR5-120033Y
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
40 WATTS AC/DC DESKTOP ADAPTER,
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
AMA40DR5-120033Y PDF
Type Description
Series:AMA40D-Y
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):3.34A
Power (Watts):40 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:60.2" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:4.37" L x 2.05" W x 1.26" H (111.0mm x 52.0mm x 32.0mm)