AA20R-480A-R
Manufacturer
PHIHONG USA
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 48V 20W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
AA20R-480A-R PDF
Type Description
Series:AA20R (20W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:48V
Current - Output (Max):420mA
Power (Watts):20 W
No Load Power Consumption:58mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension:2.85" L x 2.00" W x 1.31" H (72.5mm x 50.8mm x 33.3mm)