AKM36US12C2
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
AKM36US12C2 PDF
Type Description
Series:AKM36 (36W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):36 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:4.25" L x 1.96" W x 1.33" H (108.0mm x 50.0mm x 33.8mm)