AMA65BR3-240200Y
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
48 WATTS AC/DC UK WALL ADPTER VI
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
AMA65BR3-240200Y PDF
Type Description
Series:AMA65-Y
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:United Kingdom
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):48 W
No Load Power Consumption:210mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:60.2" (1.50m)