ALM65US15
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 65W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
ALM65US15 PDF
Type Description
Series:ALM65 (65W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output:15V
Current - Output (Max):4.3A
Power (Watts):65 W
No Load Power Consumption:210mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:35.4" (0.9m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:4.94" L x 2.19" W x 1.32" H (125.5mm x 55.5mm x 33.5mm)