PSA15A-150P6
Manufacturer
PHIHONG USA
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 15W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
PSA15A-150P6 PDF
Type Description
Series:PSA15A (15W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:15V
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):15 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.81" L x 1.97" W x 1.23" H (71.5mm x 50.0mm x 31.2mm)