DA10-050UK
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
DataSheet
DA10-050UK PDF
Type Description
Series:DA10 (10W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Region Utilized:United Kingdom
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:5V
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):10 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:-10°C ~ 40°C
Output Connector:USB A Receptacle
Cord Length:-
Input Connector:BS 1363
Size / Dimension:1.63" L x 1.93" W x 1.87" H (41.4mm x 49.0mm x 47.5mm)