ALM85US12C2-8
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 85W
DataSheet
ALM85US12C2-8 PDF
Type Description
Series:ALM85 (85W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):6.67A
Power (Watts):85 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Cord Length:35.4" (0.9m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:5.31" L x 2.44" W x 1.46" H (135.0mm x 62.0mm x 37.0mm)