ACM18US09
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 18W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
ACM18US09 PDF
Type Description
Series:ACM18 (18W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:9V
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):18 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:70.9" (1.80m)
Input Connector:Multi-Blade
Size / Dimension:3.46" L x 1.18" W x 1.95" H (88.0mm x 30.0mm x 49.5mm)