L6R90D-160-C6
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 90W
DataSheet
L6R90D-160-C6 PDF
Type Description
Series:Tri-Mag®, L6R90D (90W)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:16V
Current - Output (Max):5.63A
Power (Watts):90 W
No Load Power Consumption:210mW (Max)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C6
Size / Dimension:5.47" L x 2.40" W x 1.42" H (139.0mm x 61.0mm x 36.0mm)