L6R60D-120-C14
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 65W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
L6R60D-120-C14 PDF
Type Description
Series:Tri-Mag®, L6R60D (65W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):5.41A
Power (Watts):65 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D.
Cord Length:39.4" (1.00m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:4.72" L x 2.01" W x 1.34" H (120.0mm x 51.0mm x 34.0mm)