PSC12K-050
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
DataSheet
PSC12K-050 PDF
Type Description
Series:PSC12 (10W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Region Utilized:United Kingdom
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:5V
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):10 W
No Load Power Consumption:300mW (Max)
Efficiency:Level V
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:BS 1363
Size / Dimension:2.82" L x 1.99" W x 1.20" H (71.7mm x 50.5mm x 30.5mm)