L6R18-360
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 36V 18W
DataSheet
L6R18-360 PDF
Type Description
Series:Tri-Mag®, L6R18 (18W)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:36V
Current - Output (Max):500mA
Power (Watts):18 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.80" L x 1.70" W x 1.30" H (71.1mm x 43.2mm x 33.0mm)