DA10-050EU
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
DataSheet
DA10-050EU PDF
Type Description
Series:DA10 (10W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:Europe
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:5V
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):10 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:-10°C ~ 40°C
Output Connector:USB A Receptacle
Cord Length:-
Input Connector:CEE 7/16
Size / Dimension:0.98" L x 1.56" W x 2.45" H (25.0mm x 39.5mm x 62.3mm)