KTPS18-16012DT-2P-VI-P2
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 19W
DataSheet
KTPS18-16012DT-2P-VI-P2 PDF
Type Description
Series:KTPS18 (18W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:16V
Current - Output (Max):1.2A
Power (Watts):19 W
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)