L6R06H-150
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 6W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
L6R06H-150 PDF
Type Description
Series:Tri-Mag®, L6R06H (6W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:15V
Current - Output (Max):400mA
Power (Watts):6 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:10°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:1.54" L x 0.93" W x 1.65" H (39.2mm x 23.7mm x 42.0mm)