PSAC12R-060-R-CR1
Manufacturer
PHIHONG USA
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
PSAC12R-060-R-CR1 PDF
Type Description
Series:PSAC12R (12W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:6V
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):12 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 1
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:Multi-Blade
Size / Dimension:2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.3mm)