SDM36-24-UD2-P6R
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 36W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
SDM36-24-UD2-P6R PDF
Type Description
Series:SDM36-UD (36W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:Europe
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):1.5A
Power (Watts):36 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:3.90" L x 1.97" W x 1.30" H (99.0mm x 50.0mm x 33.0mm)