PCM50US28
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 28V 50W
DataSheet
PCM50US28 PDF
Type Description
Series:PCM50 (50W)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:28V
Current - Output (Max):1.78A
Power (Watts):50 W
Applications:Medical
Efficiency:80%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Output Connector:DIN, 5 Pin
Cord Length:48" (1.22m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:5.75" L x 2.99" W x 1.69" H (146.0mm x 76.0mm x 43.0mm)
Approval Agency:CCC
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
WR9QH1000LCP-N(R6B)
WR9QH1000LCP-N(R6B)
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 18W
PSAC24A-120L6-R-CR1
PSAC24A-120L6-R-CR1
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
RPI USB-C power supply Black US
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.1V 15W
PCM50US28
PCM50US28
AC/DC DESKTOP ADAPTER 28V 50W