ACM18US12
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
DataSheet
ACM18US12 PDF
Type Description
Series:ACM18 (18W)
Input Type:Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1.5A
Power (Watts):18 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:70.9" (1.80m)
Input Connector:Multi-Blade
Size / Dimension:3.46" L x 1.18" W x 1.95" H (88.0mm x 30.0mm x 49.5mm)