L6R36D-360-C8
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 36W
DataSheet
L6R36D-360-C8 PDF
Type Description
Series:Tri-Mag®, L6R36D (36W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:36V
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):36 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D.
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:3.82" L x 1.77" W x 1.38" H (97.0mm x 45.0mm x 35.0mm)