PSA10F-050(P)-R
Manufacturer
PHIHONG USA
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
PSA10F-050(P)-R PDF
Type Description
Series:PSA10F (10W)
Package:Tube
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:5V
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):10 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 1
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:39.4" (1.00m)
Input Connector:NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension:2.36" L x 1.85" W x 0.59" H (60.0mm x 47.0mm x 15.0mm)