QFWC-45-20-USCR
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MNT ADPT 5V-20V 45W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
QFWC-45-20-USCR PDF
Type Description
Series:QFWC-45 (45W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:5V, 9V, 12V, 15V, 20V
Current - Output (Max):3A, 3A, 3A, 3A, 2.25A
Power (Watts):45 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:USB C Receptacle
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.28" L x 2.28" W x 1.14" H (58.0mm x 58.0mm x 29.0mm)