VEL18US240-UK-JA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W
DataSheet
VEL18US240-UK-JA PDF
Type Description
Series:VEL18 (18W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:United Kingdom
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):750mA
Power (Watts):18 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:BS 1363
Size / Dimension:3.54" L x 1.95" W x 1.97" H (90.0mm x 49.5mm x 50.0mm)