VEL36US180-US-JA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 36W
DataSheet
VEL36US180-US-JA PDF
Type Description
Series:VEL36 (36W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:18V
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):36 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:3.70" L x 1.95" W x 2.11" H (94.0mm x 49.6mm x 53.6mm)