VET18US180C2-JA
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 18W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
VET18US180C2-JA PDF
Type Description
Series:VET18 (18W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:18V
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):18 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:4.20" L x 1.71" W x 1.20" H (107.0mm x 43.5mm x 31.0mm)