AKM90PS15
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC-DC 90W DESKTOP LEVEL VI
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
AKM90PS15 PDF
Type Description
Series:AKM90 (90W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:15V
Current - Output (Max):5.67A
Power (Watts):85 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:39.4" (1.00m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:5.76" L x 2.36" W x 1.45" H (146.3mm x 59.9mm x 36.8mm)