AKM65US18C2
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 65W
DataSheet
AKM65US18C2 PDF
Type Description
Series:AKM65 (65W)
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:18V
Current - Output (Max):3.6A
Power (Watts):65 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:39.4" (1.00m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:4.92" L x 2.45" W x 1.33" H (125.0mm x 62.2mm x 33.8mm)