VEU10US050-US
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
VEU10US050-US PDF
Type Description
Series:VEU10 (10W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:5V
Current - Output (Max):2.1A
Power (Watts):10 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:USB A Receptacle
Cord Length:-
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:1.45" L x 0.86" W x 2.00" H (36.8mm x 21.8mm x 50.8mm)