DT060AF-6
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
DT060AF-6 PDF
Type Description
Series:DT060AF (60W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):60 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D.
Cord Length:-
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:5.31" L x 2.56" W x 1.57" H (135.0mm x 65.0mm x 40.0mm)