PSC75U-480
Manufacturer
PHIHONG USA
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 72W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
PSC75U-480 PDF
Type Description
Series:PSC75U (75W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:48V
Current - Output (Max):1.5A
Power (Watts):72 W
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:46.46" (1.18m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:5.93" L x 2.78" W x 1.54" H (150.5mm x 70.5mm x 39.0mm)