PPL90U-120
Manufacturer
PHIHONG USA
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 84W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
PPL90U-120 PDF
Type Description
Series:PPL90U (90W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):7A
Power (Watts):84 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:5.94" L x 2.52" W x 1.42" H (151.0mm x 64.0mm x 36.0mm)