TR18RDM120-01G03 BK-BK VI
Manufacturer
Cincon
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
TR18RDM120-01G03 BK-BK VI PDF
Type Description
Series:TR18RDM (18W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1.5A
Power (Watts):18 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:Medical
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:28.35" (720mm)
Input Connector:Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension:3.17" L x 1.69" W x 1.45" H (80.4mm x 43.0mm x 36.9mm)