L6R12-180
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 13W
DataSheet
L6R12-180 PDF
Type Description
Series:Tri-Mag®, L6R12 (12W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:18V
Current - Output (Max):700mA
Power (Watts):13 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D.
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.32" L x 1.61" W x 1.24" H (58.9mm x 40.9mm x 31.5mm)