VEL12US050-US-JA
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 11W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
VEL12US050-US-JA PDF
Type Description
Series:VEL12 (12W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:5V
Current - Output (Max):2.1A
Power (Watts):11 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.99" L x 1.16" W x 1.73" H (76.0mm x 29.5mm x 43.9mm)