L6R250D-480-C6
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 250W
DataSheet
L6R250D-480-C6 PDF
Type Description
Series:Tri-Mag®, L6R250D (250W)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:48V
Current - Output (Max):5.2A
Power (Watts):250 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Rectangular, 6 Position
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C6
Size / Dimension:8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.6mm)
Approval Agency:CE, cUL, UL
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SMM30-5-4-P7
SMM30-5-4-P7
AC/DC ADAPTER 5VDC 4A
SDI24-9-U2-P5R
SDI24-9-U2-P5R
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 23W
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 36W
L6R250D-480-C6
L6R250D-480-C6
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 250W