PDM30US12
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
PDM30US12 PDF
Type Description
Series:PDM30 (30W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):30 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:Medical
Efficiency:82%
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:48" (1.22m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:4.33" L x 1.98" W x 1.20" H (110.0mm x 50.3mm x 30.5mm)