KTPS12-24005WA-VI-P1
Manufacturer
Volgen (Kaga Electronics USA)
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
KTPS12-24005WA-VI-P1 PDF
Type Description
Series:KTPS12 (12W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):500mA
Power (Watts):12 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.83" L x 1.34" W x 1.65" H (72.0mm x 34.0mm x 42.0mm)