AMA18XUU2-120150Y
Description
18 W AC/DC ADAPTER, PLUG TYPE US
DataSheet
AMA18XUU2-120150Y PDF
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount
Input Type:Multi-Blade (Single Blade Included)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1.5A
Power (Watts):18 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:85%
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:USB C
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:-
Size / Dimension:3.55" L x 1.97" W x 1.49" H (90.3mm x 50.0mm x 37.9mm)