VES180PS48
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
VES180PS48 PDF
Type Description
Series:VES180 (180W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:48V
Current - Output (Max):3.75A
Power (Watts):180 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Output Connector:Rectangular, 8 Position
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:7.77" L x 3.50" W x 1.53" H (197.4mm x 88.9mm x 39.0mm)