KTPS90-1207
Manufacturer
Volgen (Kaga Electronics USA)
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 84W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
KTPS90-1207 PDF
Type Description
Series:KTPS90 (90W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):7A
Power (Watts):84 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C6
Size / Dimension:5.47" L x 2.40" W x 1.42" H (139.0mm x 61.0mm x 36.0mm)