TRE36A120-01G03 VI
Manufacturer
Cincon
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
TRE36A120-01G03 VI PDF
Type Description
Series:TRE36 (36W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):30 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:70.9" (1.80m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:3.94" L x 1.77" W x 0.89" H (100.0mm x 45.0mm x 22.5mm)