QADA-18-5.9-0801
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 18W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
QADA-18-5.9-0801 PDF
Type Description
Series:QADA-18 (18W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:5.9V
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):18 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:-
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:3.46" L x 1.97" W x 1.34" H (88.0mm x 50.0mm x 34.0mm)