TR70MB120-01E02 VI
Manufacturer
Cincon
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 70W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
TR70MB120-01E02 VI PDF
Type Description
Series:TR70M (70W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):5.8A
Power (Watts):70 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:Medical
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:48" (1.22m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:4.72" L x 2.05" W x 1.22" H (120.0mm x 52.0mm x 31.0mm)